225 antal supportrar som signerat i Bundestagswahlkreis Chemnitzer Umland - Erzgebirgskreis II
Till petition Gegen angekündigte Kürzungen im Fach Musik an sächsischen Schulen!
, Rochlitz:
Silvio Heilmann*
, Taura:
Bianca Jäßing*
Auerbach:
Christoph Schwinger*
Bernsdorf:
ej offentlig*, Annett Other*, Claudia Kleindienst*, Denise Metje*, Elisabeth Rips-Plath*, Isabel Müller*, ej offentlig*, Roberto Metje*, Sophia Junghans*
Burgstädt:
Handskrivet*, Alban Bruder*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Antje Kock*, Cornelia Türpe*, Daniela Möbius*, Dirk Fuchs*, Elisabeth Krause*, ej offentlig*, Florian Gerhardt*, Frank Polnik*, ej offentlig*, Heike Weise*, Ingrid Türpe*, Janne Mohn*, ej offentlig*, Jo Schmidt*, Johannes Herrmann*, Kai Straube*, Katalin Kiss*, Luisa Krause*, ej offentlig*, Michael Sambale*, ej offentlig*, Nadine Bose*, Natalia Schreiner*, Peggy Schmidt*, ej offentlig*, Rene Möbius*, René Türpe*, Renell Barbara*, Sabine Bruder*, ej offentlig*, Sascha Meyer*, Sebastian Raschke*, ej offentlig*, ej offentlig*, Wolfgang Mohn*, ej offentlig*
Burgstaedt:
Thomas Bruder*
Burkhardtsdorf:
Antje Schneider*, Christian Kettner*, Lisa Drechsel*, ej offentlig*, Matthias J. Nienhagen*, Yvonne Marschner*
Callenberg:
ej offentlig*, Anikke Günther*, Marco Fleischer*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*
Claußnitz:
Dr. Stephan Rupf*, Dr. Stephan Rupf*, ej offentlig*, Patricia Männer*
Doberenz:
Handskrivet*, Handskrivet*
Erlau:
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, ej offentlig*, ej offentlig*, Ines Stubenrauch*, Ines Vorwerg*, Kathleen Jahn*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Sandra Konrad*, Sandy Haarig*, Sarah Haubold*, Sebastian Dolina*, Thomas Stubenrauch*
Geringswalde:
Handskrivet*, Frank Schönfeld*, Manuela Schreyer*, Uwe Ruder*
Gersdorf:
Diane Bernsdorf-Sprenger*, ej offentlig*, ej offentlig*
Gornsdorf:
Karin März*
Gröbschütz:
Handskrivet*
Hartmannsdorf:
Annett Buschmann*, Gabriele Schlenzig*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Sabine Delling*, ej offentlig*
Hohenstein- Ernstthal:
ej offentlig*
Hohenstein-Ernstthal:
Alexander Straßenburg*, Hartmut Pfau*, ej offentlig*, Kerstin Störl*, ej offentlig*, ej offentlig*, Sylvia Arnold*, Tobias Lau*, ej offentlig*, Ute Steidl*
Hohndorf:
Antonia Kricke*, Diana Käppler*, Elias Lau*, ej offentlig*, Naemi Schraps*, ej offentlig*, Peter Landrock*, Sarah Käppler*, ej offentlig*, Sylvia Heiland*, Ute Siegert*, ej offentlig*
Jahnsdorf:
Aaron Sonntag*, Jens Förster*, ej offentlig*, Marianne Fiedler*
Königsfeld:
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Annett Flemming*, Claudia Liebing-Eichhorn*, ej offentlig*, ej offentlig*
Königshain-Wiederau:
Handskrivet*, Handskrivet*, ej offentlig*, ej offentlig*, Frank Straube*, Fred-Hagen Dargatz*, Lena Rütz*, Moritz Nitschke*, Renate Richter*
Köttwitzsch:
Handskrivet*, Katja von Bernuth*
Krumhermersdorf:
Sylvia Reichel*
Lichtenau:
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, ej offentlig*, Andreas Herberger*, Anna-Sophie Ulbricht*, Fabian Eschrich*, ej offentlig*, Friedhelm Zühlke*, Harald Röder*, Mandy Lichtenberger*, ej offentlig*, OLaf Ristau*, ej offentlig*, Schmidt Jens*, Soraya Brockhaus-Barby*, ej offentlig*, Theresa Linger*, Tino Hegenbarth*, Ulrike Hähnlein*
Lichtenstein:
Andre Flachowsky*, Andrea Kleindienst*, Angela Schubert*, Angelika Laarz*, ej offentlig*, Annett Heller*, Antje Pliquet*, Birgit Irmisch*, ej offentlig*, Claudia Bellmann*, ej offentlig*, ej offentlig*, Friederike Irmer*, ej offentlig*, Grit Friedrich-Irmer*, Heidrun Friedrich*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Karla Karatas*, Kathrin Friese*, Katja Heine*, Katrin Hisslinger*, ej offentlig*, Katy Reul*, ej offentlig*, Mandy Kühn*, ej offentlig*, ej offentlig*, Max Kehrer*, Pascal Kaufmann*, ej offentlig*, Simon Stöckhardt*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*
Lichtenstein/Sa.:
Ute Pfau*
Limbach Oberfrohna:
Ulrike Döring*
Limbach-Oberfrohna:
Handskrivet*, Andre Fischer*, Andreas Winkler*, ej offentlig*, Bonikowski Astrid*, Christian Günther*, Cindy Landgraf*, Daniela Ettig*, Dietmar Ihrig*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Isabel Sophie Möller*, Jakob Pönitz*, Jana Fehrmann*, Johannes Baldauf*, Jonny Feichtmayer*, ej offentlig*, ej offentlig*, Kerstin Hänsel*, Kynast Caroline*, ej offentlig*, Miriam Bendig*, Monika Sonntag*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Silke Arnold-Hösel*, Silke Görner*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Sylvia Thränert*, Thomas Klemm*, Tina Müller*, Tobias Findeis*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Yvonne Dell'Agnese*
Lugau:
Annett Walther*, Jens Wagner*, Jürgen Göckeritz*, Kathrin Effenberger*, Kerstin Gathen*, Sybille Heinz*
Mühlau:
ej offentlig*, ej offentlig*, Heike Schultze*, Horst-Rüdiger Zakowsky*, Karla Schönfeld*, ej offentlig*, ej offentlig*, Uta Bischoff*
Neukirchen:
Andrea Vogel*, Annalena Kaden*, Anne Köhler*, Bianka Günther*, ej offentlig*, Katja Frank*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*
Neukirchen/Erzgeb:
ej offentlig
Niederdorf:
Beate Wiethaler*, Denise Herpich*
Niederfrohna:
Babett Thieme*, Lea Glauche*, Thomas Richter*, Viola Richter*
Nosswitz:
Handskrivet*, Handskrivet*
Oberlungwitz:
Anna Löbig*, Hannelore Krpll*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Peter Kroll*, ej offentlig*, Sylvia Michalk*
Oelsnitz:
ej offentlig*, Gerd Betka*, Heidemarie Thiele*, Kathrin Lorenz-Schreier*, Nicolas Schulze*, ej offentlig*, Sarah Schreier*, Sarah Schreier*, ej offentlig*, Simone Thiele*, ej offentlig*, Stefan Tauchert*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*
Oelsnitz/Erzgeb.:
ej offentlig, ej offentlig
Penig:
Handskrivet*, Alexander Kirillov*, Dr.-Ing. habil. Stefan Göppert*, ej offentlig*, ej offentlig*, günter Friedrich*, ej offentlig*, ej offentlig*, Konstanze König*, Lena Bürger*, Max Czoschke*, ej offentlig*, Petra Rosin*, Ralph Wollny*, Ramona Winkler*, Simone Berlich*, ej offentlig*
Pürsten:
Handskrivet*
Rochlitz:
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, ej offentlig*, Antje Blümel*, ej offentlig*, ej offentlig*, Christian Delitz*, Claudia Dobritz*, Claudia Grabner*, ej offentlig*, ej offentlig*, Denise Kausch*, Denny Kucharz*, Dr. Manfred Kluger*, Elke Gerstenberger*, Elke Götzel*, ej offentlig*, Eva Neubert*, Grit Werner*, Hannes Schulze*, Heidi Knop*, ej offentlig*, Jens Petzl*, ej offentlig*, Kai Porsche*, Katharina Goy-Fritzsch*, Kathleen Mehlhorn*, Kathrin Anders*, Kathrin Hupfer*, ej offentlig*, Katrin Lagies*, Kerstin Bur*, Kirstin Horn*, Lisa Vorwerg*, Lysann Butterbrodt*, Mandy Liebau*, ej offentlig*, Markus liebau*, Maximilian Wermann*, ej offentlig*, Nadine Ladegast*, ej offentlig*, Peggy Knorr*, ej offentlig*, ej offentlig*, Sabine Heilmann*, Sandra Engelbrecht*, ej offentlig*, Vanessa Hanke*, ej offentlig*
Röhrsdorf:
ej offentlig*, Silke Herold*, Theresa Winkler*
Rüsdorf:
Monique Kauer
Sankt Egidien:
Anna Maryska*
Schwarzbach:
Handskrivet*, Doreen Schimankiewitz*, ej offentlig*, ej offentlig*, Michaela Lentz*, Sandro Leitner*, Thomas Seidel*, Wolfram Günther*
Seelitz:
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, ej offentlig*, Annett Schulze*, Claudia Kuhnt*, Michaela Siegert*, ej offentlig*, Richter Madlen*, ej offentlig*, Steinbach-Gruttke Susann*, ej offentlig*
Seupahn:
Handskrivet*, Daniela Naß*
St. Egidien:
ej offentlig*, Cordula Maryska*, ej offentlig*, ej offentlig*
Stollberg:
Alexander Teichmann*, ej offentlig*, Antje Hennig*, ej offentlig*, Bianca Heilmann*, ej offentlig*, Grit Findeißen*, Heidi Neubert*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Mario Rau*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Tim Teichmann*, Yvonne Teichmann*
Stollsdorf:
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Kay Bohne*, Siegrid Bohne*
Taura:
Dietmar Pfau*, ej offentlig*, Jasmin Gruhn*, Mona Kramer*
Thalheim:
ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Katrin Becker*, ej offentlig*, Martin Berkoben*, Miriam Scheibner*, ej offentlig*, Simone Lehmann*, ej offentlig*, ej offentlig*
Wechselburg:
Handskrivet*, Handskrivet*, Heiko Köhler*, Melanie Scholz*, Stephan Reichelt*, Werner Haas*
Weißbach:
Handskrivet*, Handskrivet*, Seidel Romy*
Zaßnitz:
Nadine König*
Zetteritz:
Handskrivet*
Zettlitz:
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Adolf Blümel*
Zwönitz:
Anja Piefke*, ej offentlig*, Gabriele Neubert*, Gesine Meyer*, Josephine Griseldis Dietz*, ej offentlig*, Manuel Riedel*, Maximilian Spindler*, Susanne Georgi*
(* Dessa underskrifter räknas till kvorumet.)