region: Kosovo
Civil rights

Peticion për largimin e kryetarit aktual, Isa Mustafa, nga kreu i LDK-së!

Petitioner not public
Petition is directed to
Drejtuar elektoratit Rugovian
535 Supporters
Petitioner did not submit the petition.
 1. Launched 2015
 2. Collection finished
 3. Submitted
 4. dialogue
 5. failed

Ne, nënshkruesit e këtij Peticionit kërkojmë shkarkimin e menjëhershëm të kryetarit, Isa Mustafa nga posti i kryetarit të LDK-së?

Reason

Arsyetim:

Ne, anëtarët dhe veprimtarët e LDK-së të viteve të 90-ta, nuk e kemi të lehtë të pajtohemi me realitetin e krijuar në partinë tonë pas vdekjes së liderit të saj, Dr. Ibrahim Rugova, sepse ne nuk jemi mësuar t'i themi të zezës e bardhë dhe anasjelltas, dhe as nuk mund t'i themi sot, as nesër dhe asnjëherë…!

Përkrahja jonë e vazhdueshme ndaj LDK-së, nuk ka qenë përkrahje ndaj një udhëheqësi të caktuar, nuk është sot dhe nuk do të jetë as në të ardhmen, sikurse që edhe kritikat nuk kanë të bëjnë kundër një individi të caktuar, por kundër një orientimi të gabuar politik. Pas shkuarjes në amshim të liderit historik, Ibrahim Rugova, LDK-ja nuk ka guxuar të personifikohet me udhëheqësin e partisë.

Efektet e dëmeve politike të Isa Mustafës, janë shumëfish më të mëdha se sa ato ekonomike. Pas ardhjes së tij në krye të LDK-së në vitin 2010-të përmes puçit politik, sa herë që e kërkonte nevoja LDK-ja e Isa Mustafës ratifikonte në Kuvend marrëveshjet e Hashim Thaçit me Daçiqin në Bruksel, siç ishte ajo e 19 prillit 2013, kumbar i së cilës u bë vetë Isa Mustafa me vënien e nënshkrimit të tij mbi atë marrëveshje, më 25 gusht të këtij viti në Bruksel. Kjo shënon kulmin e copëtimit territorial të vendit si dhe serbizimit të Kosovës përmes "Zajednicës"..!?

Nëse i analizojmë zhvillimet e ngjarjeve pas zgjedhjeve nacionale të 2010-s, atëherë Isa Mustafa na del përgjegjësi numër 1 i të këqijave më të mëdha që goditën vendin tonë, i cili më metoda perfide e ndihmoi dhe e mbajti në pushtet H. Thaçin dhe keq qeverisjen e PDK-së, si e keqja më e madhe për vendin në periudhën e pasluftës.

Ngjashëm, por akoma më keq, I. Mustafa veprojë edhe pas zgjedhjeve të 8 qershorit të vitit të kaluar, ku si humbës i zgjedhjeve, për t'i shpëtuar ndëshkimit të elektoratit të LDK-së, dy ditë pas zgjedhjeve do i manipulon dy partitë opozitare AAK-në dhe NISMA-në, e më vonë edhe VV-në, duke e formuar Bllokun opozitar pas zgjedhor “V-LAN”, përmes të cilit për afro gjashtë muaj e pamundësoi formimin e institucioneve shtetërore duke mbajtur shtetin tonë në ngërç të plotë.

Kur Gjykata kushtetuese e rrëzoi Isa Mustafën nga posti i kryeparlamentarit të zgjedhur nga “V-LAN-i”, ai e mori këtë si shkas për largimin nga ky bllok për ta shpëtuar sërish Hashim Thaçin, jo vetëm nga rënia nga pushteti, por edhe nga "vdekja" politike e tij, duke e rehabilituar në kundërshtim me vullnetin politik të tërë anëtarësisë së LDK-së.

Thënë troç, ardhja e Isa Mustafës në krye të ekzekutivit në mënyrë paradoksale (puçiste) e ka shndërruar atë në gogol të politikës kosovare! Tashmë e kanë të qartë edhe deputetët e LDK-së, se lideri i tyre është në pozicionin e gabuar politik. Më një fjalë, është shndërruar në marionetë të PDK-së dhe SHIK-ut si dhe shërbimeve tjera antikombëtare.

Qeveria “Isa Mustafës – Thaçi 3” me veprimet e fundit ka dëshmuar se nuk është produkt i votës qytetare, por i krimit të organizuar, korrupsionit dhe kontrabandimit ndërkombëtar për finalizimin e bisedimeve të Brukselit.

Zgjidhja më e mirë për shkatërruesit e shumëfishtë të LDK-së, do të ishte dorëheqja nga postet drejtuese në parti, të cilën e kanë marrë peng, veprime këto që do t’iu hapnin rrugë ndryshimeve pozitive brenda LDK-së, sikurse edhe iniciativa për shkarkimin e kryetarit ishte dasht të rrjedhë më herët nga degët dhe nëndegët e LDK-së. Mirëpo, mjerisht disa nga ato janë të marrura peng nga kreu i LDK-së, I. Mustafa.

Prandaj, ne elektorati besnik Rugovian, të cilët jetojmë në Kosovë dhe mërgatë, të nxitur nga patriotizmi dhe dashuria për atdhe, morëm këtë iniciativë shumë fisnike, që për hir të sakrificave dhe mundit që kemi investuar në forcimin e saj si dhe ruajtjen e trashëgimisë politike dhe kombëtare të presidentit Ibrahim Rugova, ta nënshkruajmë këtë peticion për shkarkimin e Isa Mustafës nga posti i kryetarit të LDK-së…!!!

Ky është momenti i fundit, për t'ia ndalur hovin të keqes së madhe në keqqeverisjen e vendit dhe marrjen peng të LDK-së, në veçanti.

Këshilli iniciativë për Reformimin e LDK-së

P. S. Peticioni u dërgohet të gjitha degëve dhe nëndegëve të LDK-së në Kosovë dhe Diasporë

Thank you for your support

News

 • Liebe Unterstützende,
  der Petent oder die Petentin hat innerhalb der letzten 12 Monate nach Ende der Unterschriftensammlung keine Neuigkeiten erstellt und den Status nicht geändert. openPetition geht davon aus, dass die Petition nicht eingereicht oder übergeben wurde.

  Wir bedanken uns herzlich für Ihr Engagement und die Unterstützung,
  Ihr openPetition-Team

 • Të nderuar/a nënshkrues/e, puna deri me tani po shkon mbarë. Peticionin e kanë nënshkruar, deri me tani 367 persona nga Kosova dhe nga të gjitha anët e botës! Vazhdoni t´i informoni dashamirët dhe të afërmit tuaj, për këtë peticion.
  Shpërndajeni tutje, në të mirë të ndryshimeve që do të vijnë, jo vetëm në LDK por edhe në Kosovën tonë të dashur, në përgjithësi!

  Jeni të mrekullueshëm!

  Me respekt të veçantë për Ju!

  Këshilli iniciativë për Reformimin e LDK-së

 • Të nderuar/a nënshkrues/e, puna deri me tani po shkon mbarë. Peticionin e kanë nënshkruar, deri me tani 188 persona nga Kosova dhe nga të gjitha anët e botës! Vazhdoni t´i informoni dashamirët dhe të afërmit tuaj, për këtë peticion.
  Shpërndajeni tutje, në të mirë të ndryshimeve që do të vijnë, jo vetëm në LDK por edhe në Kosovën tonë të dashur, në përgjithësi!

  Jeni të mrekullueshëm!

  Me respekt të veçantë për Ju!

  Këshilli iniciativë për Reformimin e LDK-së

Richtig rassistisch sind nur die Deutschen.

No CONTRA argument yet.

Help us to strengthen citizen participation. We want your petition to get attention and stay independent.

Donate now