293 antal supportrar som signerat i Bundestagswahlkreis Herzogtum Lauenburg - Stormarn-Süd
Till petition Digital-KITA? - NEIN! // Ja zu konstruktiven Bildungsinvestitionen!
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*
Ahrensburg:
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, ej offentlig*, Andrea Bogner*, Angelika Elson*, Aniela Hommes*, Anna- NIcola Trautvetter*, ej offentlig*, Anne Michler*, Annegret klusmeier*, Annegret Koning*, Annett Koerth*, Barbara Liere*, Barbara Thormählen*, Beate Hargens*, Brigida Stockmar*, Christine Gutekunst*, ej offentlig*, Christl Jobmann*, ej offentlig*, Claudia Dierkes*, ej offentlig*, ej offentlig*, Diana Wüstenhagen*, Dr. Wolfgang Rißmann*, Erik Jelgersma*, Eva Kempe*, Gabriele Endlich*, Gerd Lenzen*, Gerd Lenzen*, ej offentlig*, ej offentlig*, Henning Conrad*, Hildegard Harries*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Jan-Niklas Siebert*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Jutta Schumann*, Katharina Roesner*, Katja Arnold*, ej offentlig*, Katja Zeiser*, Krischan Schickler*, Magdalena Schickler*, Mareike Kachel*, Martina Stoldt*, Martina Sträßer*, Michael Stukenberg*, Mieke Quint*, ej offentlig*, Miriam Lichtenfeld*, Nicole Juritz*, Norbert Jobmann*, Olaf Scheppke*, Olaf Scheppke*, Otto Geiseler*, ej offentlig*, Reinhold Hollerbach*, Reinhold Hollerbach*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Silvia Harjes*, Stefanie Axenfeld*, ej offentlig*, Theresa Schram*, Thomas Grofer*, Thomas Schultz*, ej offentlig*, Urte-Kathrin Schultz*, Uwe Ahrendt*, Uwe Harries*
Alt Mölln:
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*
Aumühle:
ej offentlig*, ej offentlig*, Heino Röder*, Heino Röder*
Bäk:
Handskrivet*, Handskrivet*
Bälau:
Handskrivet*
Barsbüttel:
Dr. Inga Bodenburg*
Börnsen:
ej offentlig*
Borstorf:
Christian Brosse*, Ernst-christian Brosse*
Brunsbek:
Karl Wilhelm Wenz*, ej offentlig*
Brunstorf:
Kerstin Klockmann*
Dassendorf:
Ulrike Köhler*
Einhaus:
ej offentlig*
Escheburg:
Manfred Picker*
Fredeburg:
Handskrivet*, ej offentlig*, Diez Poehls*, Julia de Vries*, Renate Poehls*
Geesthacht:
Anna-Lisa Kopitzke*, Gunda Speetzen*, Oliver Dreeßen*, Oliver Dreeßen*
Glinde:
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, ej offentlig*
Grambek:
Handskrivet*, Carola Schlender*
Grande:
Sabrina Kellermann*
Groß Grönau:
Astrid Träder*, Dirk Genth*, Jens-Martin Traeder*
Groß Sarau:
ej offentlig*, ej offentlig*
Großensee:
Angelika Heller*
Großhansdorf:
Handskrivet*, Handskrivet*, Gert Titz*, Gunhild Grimm*, Kerstin Wiese*, Wolfram B. R. Graebner*, Wolfram B.R.Grabner*
Gudow:
Handskrivet*
Güster:
Handskrivet*
Hamburg:
Handskrivet*, Handskrivet*, Anja Peppel*, Britta Gehle*, Dr Felix Löber*, Felix Krawehl*, ej offentlig*, Olaf Schwerdtfeger*, Silke Weyer*, Susanne Johne*
Hamfelde, Kr Stormarn:
ej offentlig*
Hoisdorf:
Handskrivet*, ej offentlig*, Dorit Lassen*
Krüzen:
Uwe Drewelowsky*
Labenz:
Handskrivet*
Lehmrade:
Handskrivet*, Handskrivet*
Lütjensee:
ej offentlig*
Mölln:
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Bettina Wätge*, Ekkehard Zschau*, Ekkehard Zschau*, Heidemarie Ehlke*, ej offentlig*, ej offentlig*, Jasmin Gäbel*, Jennifer Gude*, ej offentlig*, ej offentlig*, Monika Sieber*
Müssen:
Rainer Pufahl*
Mustin:
Sabine Egelhaaf*
Niendorf:
Tanja Hillmer*
Nusse:
Uwe Widmaier*
Panten:
Handskrivet*
Ratzeburg:
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, Annette Scholz*
Reinbek:
Handskrivet*, Handskrivet*, Handskrivet*, ej offentlig*, Dagmar Trainer*, ej offentlig*, ej offentlig*, ej offentlig*, Jens Löwensen*, ej offentlig*, ej offentlig*, Maja Ernstorfer*, ej offentlig*
Salem:
Handskrivet*, Altmeyer Franziska*, ej offentlig*, Franziska Altmeyer*, Peter Altmeyer*, Ricarda Altmeyer*
Schretstaken:
ej offentlig*
Schwarzenbek:
Handskrivet*, Henning Hausenberg*, ej offentlig*
Siek:
Birte Kraft*, Julia Stegmann*
Sterley:
Handskrivet*
Trittau:
Bernd Engelmartin*, ej offentlig*, Wolf-Detlef Felgenträger*
Walksfelde:
Handskrivet*, Handskrivet*
Wentorf:
Handskrivet*, Handskrivet*, Armin Heiderich*, Barbara Krämer*, Stefanie von Babka-Gostomski*
Witzhave:
Ursula Wittern*
Wohltorf:
Kay Petters*, Manfred Nagott*
Woltersdorf:
Handskrivet*
(* Dessa underskrifter räknas till kvorumet.)